طول مطالعه: 5 دقیقه

بنابراین اگر شما همیشه همبستگی میان دلار آمریکا و طلا را به صورت معکوس و منفی ببینید، در برخی موارد که این همبستگی مثبت است دچار مشکلات فراوانی میشوید. این ویدیوی کالبدشکافی توسط کانال یوتیوبی منتشر شده است و نگاهی به آنچه در مدلهای جدید آیفون 14 پرو وجود دارد، میاندازد. از دیگر نکاتی که در ویدیوی کالبدشکافی آیفون 14 پرو مکس میتوان مشاهده کرد باید به ماژول اتصال ماهوارهای و عدم وجود درگاه سیم کارت (فقط در مدلهای فروخته شده در بازار ایالات متحده آمریکا) اشاره کرد.

جام جهانی ۲۰۱۴ به همین دلیل به تازگی ویدیوی کالبدشکافی آیفون 14 پرو مکس منتشر شده که به لطف آن ما توانستیم نگاهی به اجزای داخلی پرچمدار جدید اپل بیندازیم و ببینیم در دل این گوشی چه خبر است. دلیل آن هم این است که با افزایش قیمت دلار آمریکا نسبت به سایر ارزها، ارزش طلا نسبت به ارز سایر کشورها بیشتر میشود. با این که سیستم استاندارد طلا از بین رفته است هنوز هم زمانی که ارزش دلار کم میشود تمایل به طلا بیشتر میشود.

با نگاهی گذرا، چیدمان بیشتر قطعات کاملا شبیه به چیدمان قطعات آیفون 13 پرو مکس است. اپل این هفته گوشی های سری آیفون 14 را در چهار مدل معمولی، پلاس، پرو و پرو مکس رونمایی کرد. پیش خرید این گوشیها از جمعه گذشته آغاز شد و اولین سفارشها قرار است در 16 سپتامبر، یعنی فردا به دست مشتریان برسد. همین نکته باعث شد که ارزش طلا در برابر ارزش خارجی دلار آمریکا آسیب پذیر شود.

زمانی که سیستم استاندارد طلا در بین کشورها استفاده می شد، طلا و دلار آمریکا به یکدیگر وابسته بودند. اپل در جریان مراسم معرفی این گوشیها گفت همه مدلهای سری آیفون 14 دارای سیستم حرارتی بهتری هستند تا عملکرد بالا را برای مدت طولانیتری حفظ کنند و اکنون ما میدانیم که این سیستم چگونه کار میکند. پس از سال ۱۹۷۱ بود که طلا وارد یک سیستم شناور ارزش گذاری شد. .

ولادیمیر پوتین بیوگرافی
آیفون 14 پرو مکس مانند نسل قبلی خود دارای سه لنز دوربین در قاب پشتی است؛ با این حال مدلهای امسال دارای یک لنز واید جدید 48 مگاپیکسلی با سنسور بسیار بزرگتر هستند که این به وضوح از داخل گوشی قابل مشاهده است. همانطور که قبلا گزارش شده بود، آیفون 14 پرو مکس دارای باتری با ظرفیت 4323 میلیآمپرساعتی است که کمی کوچکتر از باتری 4352 میلیآمپرساعتی در آیفون 13 پرو خواهد بود. در دوران فشارهای مالی مانند بحران مالی بزرگ در اوایل سال ۲۰۰۹ میلادی و در اواخر اولین تسهیل کمی () آمریکا که با نام شناخته میشود، در اواسط سال ۲۰۱۰ میلادی، معامله گران هم طلا و هم دلار آمریکا را به عنوان یک دارایی امن خریدهاند.

در این جا بود که دلار آمریکا به یک ارز فیات تبدیل شد. از آن به بعد تاکنون دلار در بازارهای خارجی معامله میشود و به عنوان یک ذخیره ارزی در نظر گرفته میشود. زمانی که ارزش دلار آمریکا کاهش پیدا میکند، سرمایه گذاران به دنبال یک منبع جایگزین برای سرمایه گذاری میگردند تا ارزش سرمایه خود را حفظ کنند. آیا ممکن است قیمت دلار و طلا با یکدیگر افزایش پیدا کند؟ کاهش ارزش دلار، باعث افزایش ارزش سایر ارزها میشود و زمانی که این اتفاق میافتد، تقاضا برای خرید کالاهایی مثل طلا افزایش پیدا میکند.

بنابراین میزان تقاضا در این کشورها برای خرید طلا کم میشود و قیمت طلا کمتر میشود. متاسفانه این دیدگاه ساده در مورد رابطه برعکس قیمت دلار و طلا همیشه ثابت نیست. طلا به خودی خود، سودی برای سرمایه گذاران فراهم نمیکند و به علت نداشتن نرخ بهره باید با سایر داراییهای مالی که نرخ بهره یا سود دارند، رقابت کند. یکی از این داراییهای مالی، طلا است و ما در این مقاله قصد داریم به چگونگی ارتباط این دو با یکدیگر بپردازیم.

رابطه طلا و دلار آمریکا در فارکس، یکی از مواردی است که معامله گران به هنگام انجام معاملات باید به آن دقت کافی داشته باشند. اما چیزی که در مدلهای سری آیفون 14 واقعا متفاوت است، دوربین است که از سنسورهای فیس آی دی و دوربین جلو تشکیل میشود. همانطور که میبینیم ماژول دوربین جدید در واقع بسیار کوچکتر است که به اپل امکان ساخت جزیره پویا یا را میدهد. از بیرون، آیفون 14 پرو مکس تقریبا شبیه به آیفون 13 پرو مکس است، اما برخی تفاوتهای قابل توجه مثل نمایشگر همیشه روشن و بریدگی کپسولیشکل روی نمایشگر وجود دارد و در اجزای داخل نیز تفاوتهایی به وجود آمده است.

چه چیز جدیدی در داخل آیفون 14 پرو مکس وجود دارد؟ این ضریب همبستگی نشان میدهد که حرکت طلا و دلار آمریکا در طول ۱۰۰ روز گذشته نسبت به یکدیگر چگونه بوده است. همان طور که مشاهده میکنید این همبستگی در اکثر مواقع در محدوده منفی حرکت کرده است که نشان از حرکت متضاد این دو دارد. با برداشتن صفحه نمایش، امکان مشاهده اکثر اجزای داخلی آیفون جدید وجود دارد. هر چند طلا و دلار آمریکا در اکثر مواقع رابطه معکوسی با یکدیگر دارند ولی در برخی مواقع مثل نا آرامیهای سیاسی یا اوضاع بد اقتصادی ممکن است رابطه این دو با یکدیگر مستقیم شود.

با این جداسازی ارزش هر کدام از آنها بر مبنای عرضه و تقاضا مشخص میشد. این بار اپل سنسور مجاورت را در زیر نمایشگر قرار داده، به طوری که همه اجزا در ناحیهای 30 درصد کوچکتر از ناچ یا بریدگی آیفون 13 پرو مکس قرار میگیرند. با این حال برخی از افراد خوششانس موفق شدهاند زودتر از این تاریخ مدلهای آیفون 14 را دریافت کنند. ویدیوی کالبدشکافی آیفون 14 پرو مکس - 14 منتشر شد و ما اکنون میتوانیم نگاهی به اجزای داخلی گوشی پرچمدار جدید اپل بیندازیم.

البته اپل ادعا میکند به لطف بهینهسازی تراشه که اکنون بر اساس فرایند 4 نانومتری ساخته شده است، گوشی های جدید اپل میتوانند شارژدهی بسیار بهتری نسبت به نسلهای قبلی داشته باشند. یک باتری بزرگ شکل و یک برد در سمت چپ با تراشه قرار گرفته است. پوشش جدید بورد در واقع یک صفحه فلزی با پدهای گرافیتی است که گرما را منتقل و دفع میکند. آگاهی از رابطه دلار و طلا در فارکس برای انجام معاملات موفق الزامی است.

به عبارت دیگر، سایر کشورها باید مبلغ بیشتری برای خرید طلا به دلار بپردازند. آیا قیمت طلا و دلار همواره رابطه معکوسی با یکدیگر دارند؟ علت رابطه معکوس طلا و دلار آمریکا چیست؟ ارزی که ارزش خود را از دولت آمریکا میگرفت اما هیچ کالایی (مثلا طلا) پشتوانه آن نبود.

آخرین بروزرسانی در: