طول مطالعه: 5 دقیقه

قیمت تتر ()

شرکت قبلا بهدروغ اعلام کرده بود که هر توکن با ۱ دلار آمریکا پشتیبانی میشود؛ اما در تاریخ ۱۴ مارس ۲۰۱۹ (۲۳ اسفند ۹۷) پشتوانه را تغییر داد تا شامل وام به شرکتهای وابسته شود؛ صرافی بیتفینکس () در این سال به دادگاه نیویورک، برای استفاده از دارایی های خود برای سرپوش گذاشتن ۸۵۰ میلیون دلار تتر گم شده از اواسط سال ۲۰۱۸، احضار شد. برخی اعتقاد دارند که تتر بخشی از یک کلاهبرداری بزرگ است که از رمز ارز بومی خود برای خرید بیت کوین استفاده میکند و این خرید باعث دستکاری قیمت بیتکوین و در مجموع بازار کریپتوکارنسیها می شود.

بورس از صفر تا صد ویلت برای پیادهسازی این ایده، با پروژه شروع به همکاری کرد تا استفاده از این لایه دوم جدید را تبلیغ کند. تتر ادعا می کند که تمام توکنها دارای پشتوانه ۱۰۰ درصدی هستند؛ بنابراین مشتریان می توانند هر زمان که خواستند، رمز ارز خود را با دلار آمریکا معاوضه کنند. روابط بین این شرکت و صرافی بیتفینکس شفاف نیست و بنیاد تتر نتوانسته یک حسابرسی دقیق برای اثبات پشتوانه خود ارائه دهد. در طی این تحقیقات مشخص شد که شرکت اطلاعات و گزارشات دروغین درباره پشتوانه تتر ارائه داده و صدها میلیون دلار بین این شرکت و صرافی بیتفینکس رد و بدل شده، تا بر روی گم شدن این تترها سرپوش گذاشته شود.

پروتکل مسترکوین بعدها تبدیل به سازمان تکنولوژیکی برای رمز ارز تتر شد و یکی از اعضای اصلی این پروژه یعنی براک پیرس، تبدیل به یکی از بنیانگذاران شد. تتر ادعا میکرد که کل رمز ارزهای کاملا توسط دلار آمریکا پشتیبانی میشوند؛ اما همه اینها دروغ بود. شرکت که تولیدکننده این توکن هاست، هر تعداد تتری که اراده کند را میتواند تولید کند و از آنجایی که مالکیت کاملا با این شرکت است، میتواند دیگر رمز ارزها را با آن خریداری کند، معاملات غیرقانونی انجام دهد، قیمتها را دستکاری کند و حتی پولشویی کند. ​​​​​​.

این شرکت نامهای را از طرف این بانک منتشر کرد که در آن گفته شده بود تتر یک حساب با ۱.۸ میلیارد دلار در آن افتتاح کرده است. این نامه دو پاراگراف بود و امضای آن خوانا نبود و نام صادر کننده نامه نیز در آن ذکر نشده بود؛ سخنگوی بانک دلتک به خبرنگاران بلومبرگ اعلام کرد که اطلاعات درج شده در نامه صحت ندارد. مسترکوین بعدها نام خود را به سازمان اومنی () تغییر داد. این استیبل کوین در سال ۲۰۱۴ تحت عنوان ایجاد شد و سپس به تغییر نام داد.

جام جهانی ۲۰۱۴

در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۸ آذر ۹۶) تتر اعلام کرد که خدمات کیف پولهایی که محدود و تعلیق شدهاند را دوباره فعال کرده و تمام تراکنشهای در انتظار تایید، در حال پردازش هستند و به زودی همه آنها تایید خواهند شد. پس از این اتفاق، این شرکت هیچ گونه حسابرسی برای اطمینان از این که ذخایر کافی برای دارد، انجام نداد و حتی تیم حسابرسی خود را اخراج کرد. مسئله اصلی این است که هیچ گونه حسابرسی نمیتواند انجام شود؛ چهار شرکت بزرگ تتر نمیتوانند این حد از ریسک را بپذیرند. ​​​.

کمپانی اعلام کرده که منابع خارجی ذخایر دلاری آن را حسابرسی و شفافسازی کردهاند؛ اما هرگز این حسابرسیهای خارجی را منتشر نکرده است. به علاوه، این توکن پشتوانه ۱۰۰ درصدی ندارد و در طول این سالها، بارها تلاش کرده که این شفافسازی را انجام ندهد. تتر () تاریخ بحث برانگیزی (به عنوان یکی از اولین ارزهای دیجیتالی که پشتوانه آن دلار است) دارد. عرضه نمی تواند برای دستکاری قیمت بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری در صرافی بیتفینکس شود.

نه بیتفینکس و نه تتر، هرگز درگیر هیچ نوعی از دستکاری قیمت بازار نشده است. در ۲۰ نوامبر همین سال (۱۹ آبان ۹۷) بلومبرگ گزارش کرد که دادستانهای فدرال آمریکا در حال بررسی فرضیه دستکاری قیمت بیت کوین توسط تتر هستند. در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ (۲۳ مهر ۹۷)، در طی قطعامید سرمایهگذاران از توکن ، قیمت این توکن به ۰.۹۰ دلار کاهش یافت. گزارشی از سایت نشان میدهد که تقریبا ۸۰ درصد معاملات بیت کوین با تتر صورت میگیرد، که نمایانگر این است که یک منبع اصلی برای ایجاد نقدینگی در بازار کریپتوکارنسیهاست.

جام جهانی والیبال 2022
به صورت ۱۰۰ درصد، توسط ارز اصلی خود پشتیبانی میشود و در هر زمانی میتواند با ارز اصلی معاوضه شود. تتر یک رمز ارز مبتنی بر بلاک چین است که شرکت سازنده آن در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. براک پیرس ()، ریو کالینز () و کریک سلرز () بنیانگذاران این رمز ارز هستند. در ادامه این مطلب با میهن بلاکچین همراه باشید تا با تاریخچه قیمت تتر و عواملی که گاهی باعث افزایش یا کاهش قیمت این استیبل کوین شدهاند، آشنا شوید.

در کنار وضعیت کلی اقتصادی، نرخ تورم، مبادلات خارجی کشور، بدهی دولت، شاخص نسبت قیمت کالاهای صادراتی به وارداتی، ثبات سیاسی و غیره نیز بر روی نرخ دلار و تتر تاثیرگذار هستند. چرا قیمت لحظه ای تتر در صرافیهای ایرانی متفاوت است؟ با این که گفته شده که قیمت لحظه ای تتر همیشه برابر با ۱ دلار آمریکا خواهد بود، اما در سال ۲۰۱۹ این توکن نشان داد که کاملا توسط دلار پشتیبانی نمیشود؛ در آن سال، قیمت تتر به حدود ۰.۷۴ دلار ریزش کرد.

آیفون 14 قیمت
با این وجود، از آنجایی که ایرانیان باید برای خرید تتر دلار پرداخت کنند، قیمت تتر به تومان مدام در حال تغییر است. این استیبل کوین بدون مشکل نیست؛ در سال ۲۰۱۷، تتر هک شد و بیش از ۳۱ میلیون دلار تتر به سرقت رفت. در سال ۲۰۱۷ احضاریههایی از طرف کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا () برای کمپانی تتر و اکسچنج بیتفینکس ارسال شد؛ نوبل بانک پورتوریکو که نقل و انتقالات تتر را انجام میداد نیز به دادگاه فراخوانده شد.

قیمت ایرپاد پرو 2021
برای مدتی، تراکنش های دلاری خود را از طریق بانک های تایوانی و بانک ولز فارگو () به خارج از کشور تایوان انتقال میداد. اما خود را به اندازهای که باید، مسئولیتپذیر و حساس مانند سازمانهای مالی سنتی نشان نمیدهد. مثلا اگر قیمت تتر ۱۰ هزار تومان و قیمت بیت کوین ۵۰ هزار دلار، ما برای هر واحد بیتکوین باید ۵۰۰ میلیون تومان بپردازیم؛ اما اگر قیمت خرید تتر به ۲۰ هزار تومان برسد و بیت کوین در همان قیمت باقی بماند، ما باید ۱ میلیارد تومان برای هر پرداخت کنیم.

آخرین بروزرسانی در: