طول مطالعه: 5 دقیقه

شرکت دایملر (بنز) تمامی ۱۴ شعبه تولیدی خود در آلمان را به مدت ۴ هفته تعطیل کرد و کارکنان خود در آلمان را به مرخصی اجباری فرستاد "ب ام و" نیز یک کارخانهی خود در لایپزیگ (آلمان) را بهطور موقت تعطیل کرد و فروش "ب ام و" در ماه سپتامبر نسبت به ماه پیش از آن ۶/۱۴ کاهش داشته است و بخشی از تولید خود را قطع کرده است و خطر اخراج، ۵۰ هزار نفر را تهدید میکند. ​​​​ ​!

خودرو ملی لبنان طی این دهه تعداد کارگران آمریکایی شاغل در موسسات اروپا و برعکس طی این دهه از 4/5 میلیون نفر در سال 1990 به 7/7 میلیون نفر در سال 2000 افزایش یافت و ارزش کل کالاهای تجاری طی همین مدت، از 207 میلیارد دلار به 388 میلیارد دلار رسید. بحران مالی که اواخر سال 2007 از ایالات متحده آمریکا آغاز و به سرعت گسترش و باعث درگیر شدن کل جهان شد و از جمله اروپا که مبادلات گسترده اقتصادی، مالی، تجاری را با آمریکا داشته و به خصوص سه کشور مزبور که برترین قدرتهای اقتصادی اروپا بوده و بیشترین مبادلات را داشته و این بحران پیامدهایی چون بدهی ها، کسری بودجه، افزایش نرخ بیکاری، روی آوردن به سیاست های حمایت گرایانه، کاهش تجارت جهانی، سقوط ارزش سهام در بازارهای بین المللی را برای آن کشورها به همراه داشت.

آلمان به دلیل بحران بازار مالی در سطوح مختلف (اتحادیه اروپا، گروه 20، صندوق بین المللی پول) از اصلاحات در ساختار مالی بین المللی پشتیبانی می کند. این بحران ابتدا دامنگیر سیستم پولی و به فوریت به بخشهای صنعتی و در نهایت به بخش کشاورزی سرایت کرد و اندکی پس از آنکه بحران در آمریکا همه گیر شد کشورهایی که زیر پوشش سرمایه گذاریهای آمریکا بودند مثل آلمان و انگلستان به همان نحو دچار بحران پولی و صنعتی و کشاورزی شدند و با اینکه فرانسه به دلیل کنار ماندن از دایره اقتصاد کاملاً صنعتی و مراوده کمتر با آمریکا با نیم میلیون بیکار کمتر از آلمان و انگلستان از بحران اقتصادی صدمه دیده بود اما به دلیل اینکه جمهوری سوم بیشتر مناسب دوران رفاه و فراوانی بود، در مقابل این بحران ها بسیار نامقاوم می نمود.

فرانسوا باروان وزیر اقتصاد و دارایی و صنایع فرانسه گفت برنامه سوم ریاضت در پیش گرفته نخواهد شد.مسئله اصلی رقابت پذیری اقتصاد ما و از سرگیری رشد اقتصاد و حمایت از فعالیت شرکتها است. در حالی که بانک مرکزی آلمان پیش بینی افزایش رشد اقتصادی این کشور در سه ماه سوم 2011 را اعلام کرده است کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بحران مالی و بدهی منطقه یورو در بلند مدت تهدیدی جدی علیه رشد اقتصادی اروپا و آلمان خواهد بود.

البته شاخص های دیگری نیز وجود دارد که نشان دهنده پیوندهای اقتصادی مستحکم اروپا-آتلانتیک است. این مسئله که فرانسویان نخستین اولویت برنامه های دولت را بیکاری عنوان میکنند بیش از هر چیز بیانگر نا امیدی آنان از توان دولت در پاسخ به این نیاز شهروندان است بطوری که تنها 9 درصد از مردم این کشور به تحول مثبت در زمینه اشتغال در سال 2012 میلادی امیدوارند. این رقم در سال 2010 به بیش از 4.3 درصد رسیده بود و پیش بینی میشود تا سال 2013 میلادی به کمتر از 0.7 درصد تولید ناخالص داخلی برسد.

از ماه اکتبر 94 درصد مردم فرانسه، شرایط منطقه یورو را برای کشورشان «نگرانکننده» دانستهاند و تنها 38 درصد اعتقاد دارند میزان قدرت اتحادیه باید افزایش یابد. از جمله اینکه تأکید بر هماهنگی در ارائه سیاستهای پولی و بانکی، اقدام بانک مرکزی اروپا و بانکهای مرکزی کشورهای عضو در کاهش نرخ بهره، تأکید بر گشودن هرچه بیشتر درهای تجارت جهانی بر روی همگان و مقاومت در برابر گرایشهای حمایت گرایانه و از ضرو ی ترین نیاز اتحادیه اروپا در حال حاضر، اصلاحات برای ثبات مالی است.

رئال مادرید خلاصه بازی بر این اساس، فرانسه در حال آماده سازی جو عمومی نسبت به کاهش رتبه اعتباری این کشور است. شاخص سهام دکس آلمان از پایان جولای تا کنون بیش از 20 درصد کاهش داشته است و رشد اقتصادی آلمان امسال به 2.9 درصد خواهد رسید ولی این رقم در سال 2012 میلادی به کمتر از 0.8 درصد خواهد رسید. بین اوایل سال 2008 تا پاییز 2009 رشد اقتصادی انگلیس بیش از 6.2 درصد کاهش داشته است. رکود اقتصادی در انگلیس نسبت به سایر اعضای گروه هفت طولانی تر بوده است.

در این مقاله به بررسی دلایل ایجاد بحران مالی و تسری آن پرداختیم و با توجه به بیان رابطه اروپا و آمریکا متوجه میزان مبادلات گسترده آنها به عنوان یکی از بزرگترین قطبهای اقتصادی جهان و اثبات این مطلب که رابطه متقابل و گسترده تجاری، مالی، اقتصادی آنها عاملی برای تاثیر عمیق بحران بر اروپا و به خصوص سه کشور انگلستان، فرانسه و آلمان شدیم و در ادامه وضعیت سه کشور مذکور را در قبل و بعد از بحران و گستره تاثیر آن را با آمار و ارقام بیان کردیم.

ورشکستگی برخی بانکها و نهادهای مالی که نتیجه طبیعی این فرایند است موجب اضطراب و نگرانی در بازارهای مالی و کاهش شدید اعتبارات، رکود اقتصادی و افزایش بیکاری شد. ین اصلاحات برای جلوگیری از بحران مالی و به حداقل رساندن هزینه ها در آینده بسیار مهم است. این برای سومین ماه متوالی است که این شاخص کمتر از 50 واحد رسیده است. بنابر این نظر سنجی 63 درصد از شهروندان فرانسوی نیز تمرکز دولت بر کاهش کسری بودجه دولتی و بدهی را اولویت سال جاری عنوان میکنند.

خودرو ملی ایران جدید

بحران اقتصادی که کشورهای صنعتی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و دامنه آن به اکثر کشورهای جهان رسیده است از سپتامبر 2001 شروع شد. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که چشم انداز اقتصادی انگلیس در میان مدت چندان روشن و امیدوار کننده نخواهد بود. این رقم در سه ماه نخست امسال با رشد 1.5درصدی روبرو شده بود. این رقم در ماه سپتامبر به منفی 43.3 واحد رسیده بود.

تورم انگلیس نزدیک به 5 درصد است و استاندارهای زندگی مردم این کشور به علت کاهش دستمزدها و افزایش دوباره بیکاری کاهش یافته است. میانگین قیمت مسکن در انگلیس طی ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.2 درصد کاهش داشته است. اما صندوق بینالمللی 4/1 درصد را واقعبینانهتر میداند. در حالی که بانک مرکزی اروپا طی ماههای اخیر دو بار نرخ بهره بانکی را افزایش داده است نرخ بهره انگلیس همچنان در سطح 0.5درصد ثابت بوده است.

شاخص اعتماد مصرفی در اقتصاد انگلیس طی ماه دسامبر به شدت کاهش یافته و به پایین ترین حد خود در چهار ماه اخیر رسیده است.

آخرین بروزرسانی در: