طول مطالعه: 5 دقیقه

این گوشی ۳۹۹ دلاری شباهت بسیار زیادی به آیفون ۵داشت که ۲ سال و نیم پیش از آن معرفی شده بود، اما در اکثر مشخصات سخت افزاری با مدلهای روز آن زمان برابری میکرد. آیفون ۳اولین نسل از آیفون بود که پسوند را در کنار نام خود داشت. مشخصات سخت افزاری این گوشی با آیفون ۵ (عرضه شده در سال ۲۰۱۲) تفاوتی نداشت و تنها تفاوت در بدنهی پلیکربنات طراحی شده توسط جانی آیو بود که از آن با عنوان «پلاستیک» یاد میشد.

تورم اقتصاد جهانی
همچنین، دوربین بهبود یافتهی آن از حالت پرتره پشتیبانی میکرد. این مدل بهجای ارائهی ویژگیهای بزرگ و پرسروصدا، سعی کرد امکانات موجود را بهبود دهد، سنتی که تقریبا در تمامی مدلهای بعدی با پسوند هم ادامه یافت. خانوادهی آیفون ۶ با تمرکز بر دوربین بهبود یافته و سیستم پرداخت موبایلی متکی به وارد بازار شدند. اپل آیفون ۱۱ را با همان طراحی آیفون تولید کرد، اما این بار آیفون ارزان قیمت علاوه بر ظاهر قابل قبول و تنوع رنگی قاب پشتی، نسبت به آیفون از دو مزیت مهم برخوردار بود: دوربین فوق عریض که به شما اجازه میداد بخش بیشتری از محیط را در عکسهای خود جای دهید و قیمت ۶۹۹ دلاری که نسبت به ارزانتر بود.

قیمت ایرپاد پرو 2021 آیفون اولین گوشی هوشمند جریان اصلی بازار بود که با برچسب قیمتی ۹۹۹ دلاری وارد بازار شد و راه را برای ورود سایر برندها هم هموار کرد و در نتیجهی آن، اکنون وجود پرچمداران ۱۰۰۰ دلاری و بیشتر در بازار به امر عادی تبدیل شده است. اپل آیفون ۳را بهعنوان محصولی با سرعت ۲ برابر نسبت به نسل قبل معرفی کرد و اعلام کرد که پسوند از کلمهی (به معنی سرعت) گرفته شده. پسوند در کنار نام این نسل به این معنی بود که باز هم با یک ظاهر تکراری روبرو هستیم.

البته مدل پلاس برای اولین بار در خانوادهی آیفون از ۲ دوربین در قاب پشتی بهره میگرفت که ویژگیهای جذابی مانند زوم ۲ برابری و حالت پرتره را ارائه میکرد که میتوانست عمق میدان سوژهها را تشخیص دهد. پنجمین نسل از آیفون که از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به نسل قبلی خود داشت، با چند ویژگی انقلابی به میدان آمد. آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس به امکان ثبت ویدیوهای و حالت مجهز هستند که امکان ثبت عمق میدان بین دو سوژه در حین فیلمبرداری را فراهم میکند.

آیفون ۸ و ۸ پلاس که در دهمین سالگرد تولد آیفون معرفی شدند، چیزی برای شگفتزده کردن ما نداشتند. این گوشی با عرضه شد که قابلیت مولتی تسکینگ را به دنیای آیفونها معرفی کرد. کمپانی آمریکایی در این سال از ۴ نسخهی مختلف از آیفون ۱۲ رونمایی کرد که ابعاد و ویژگیهای مختلفی داشتند. با توجه به حذف حاشیههای نمایشگر، کوپرتینوییها مجبور شدند برای قرار دادن سنسورهای مرتبط با و دوربین سلفی در بالای نمایشگر یک بریدگی (ناچ) ایجاد کنند که همچنان در آیفونهای امروزی هم دیده میشود. ​!

اما غول آمریکایی از بخش ویدیو هم غافل نماند و تحولی اساسی در این بخش ایجاد کرد. اپل در روز چهارشنبه ۱۶ شهریور از نسل بعدی پرچمداران خود که با نام آیفون ۱۴ شناخته میشوند معرفی خواهد کرد که طبق شایعات قرار است در نسخههای آیفون ۱۴، ۱۴ مکس، ۱۴ پرو و ۱۴ پرو مکس رونمایی شوند. اپل این بار با حذف کلید هوم، ترند بازار را پذیرفت و یک آیفون تقریبا تمام صفحه و بدون حاشیه معرفی کرد که از نمایشگر با کیفیت بهره میبرد.

قرعه کشی خودرو اپل در آیفون ۵برای اولین بار از پردازندهی ۶۴ بیتی به نام استفاده کرد، اتفاقی که برای اولین بار دنیای گوشیهای هوشمند رخ داد. این ویژگی اگرچه کاربردی بهنظر میرسید، اما بهدلیل مشکلاتی که در یادگیری داشت، چند سال بعد بهصورت کامل کنار گذاشته شد. اما اپل در این سال از نسخهی بزرگتر این مدل با نام آیفون هم رونمایی کرد که یک آیفون ۶.۵ اینچی بود.

اگر طرفدار نسخههای مینی دو نسل گذشتهی آیفون بودید، متاسفانه باید بدانید که در آیفون ۱۴ خبری از نسخهی مینی نخواهد بود. شما میتوانید پوشش زندهی دیجیکالا مگ از مراسم رونمایی آیفون ۱۴ را از این لینک مشاهده کنید. همچنین، گفته میشود مدلهای غیر پرو آیفون ۱۴ قرار است از چیپ که چیپ پرچمدار سال گذشتهی اپل بود استفاده کنند و تنها مدلهای پرو به چیپ مجهز خواهند شد. همچنین، آیفون ۱۲ پرو به اسکنر مجهز شد که امکان نقشهبرداری سهبعدی از محیط را برای دوربین در حالت پرتره فراهم میکند و به اپلیکیشنهای مختلف اجازه میدهد از این ویژگی برای خلق یک محیط سهبعدی واقعی استفاده کنند.

قرعه کشی ایران خودرو 5 خرداد اگرچه آیفون ۵از همان طراحی نسل قبل استفاده کرد، اما تغییر بزرگی که تمام توجهات را به این مدل جلب کرد، جایگزین کردن دکمهی هوم همیشگی با نسخهای جدید بود که اسکنر اثر انگشت را هم در خود جای داده بود. از جمله تغییرات اندک دیگر استفاده از نمایشگر حساس به فشار بود که از آن با عنوان ۳یاد میشد و به کاربر اجازه میداد با لمس و نگه داشتن نمایشگر، پس از دریافت بازخورد لرزشی از موتور هپتیک، به منوی جدیدی دسترسی پیدا کند که شامل گزینهها و پیشنمایش محتوا بود.

قرعه کشی ایران خودرو 3 ماهه آیفون ۱۳ واقعا شایستگی این را دارد که آن را ۱۲بنامیم. هر دو عضو خانوادهی آیفون ۷ دکمهی هوم مکانیکی را کنار گذاشتند و به سراغ نمونهی دیجیتالی آن رفتند. همچنین، این گوشی برای اولین بار درگاه لایتنینگ را به خانوادهی محصولات اپل معرفی کرد. ۱۵ سال پیش، استیو جابز از اولین آیفون رونمایی کرد. اپل برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ در یک سال دو مدل مختلف از آیفون را رونمایی کرد. علاوه بر آیفون ۵، در این سال کوپرتینوییها آیفون ۵را هم معرفی کردند که نسخهای ارزانتر با بدنهی پلیکربنات و تنوع رنگی بیشتر بود.

قاب پشتی این دو مدل با شیشهی مقاوم پوشیده شده بود که مات بود و رنگ جذاب سبز نیمه شب به همراه این سری معرفی شد. این دو مدل از لحاظ ظاهر و اندازه کاملا مشابه یکدیگرند، اما آیفون 2020 به سخت افزار بهروزتری مجهز بود که عملکرد بهتری را برایش به ارمغان آورد. البته همچنان حافظهی داخلی ۶۴ گیگابایتی برای نسخهی پایه مورد انتقاد بود. علاوه بر ظاهر تکراری این نسل و دوربین اصلی تک لنز آن، حافظهی داخلی نسخهی پایه هم همان ۶۴ گیگابایت است که با انتقاد کاربران همراه شد.

آخرین بروزرسانی در: